Większość osób bardzo chętnie sięga po marchew, bo stanowi smaczną i zdrową przekąskę do pochrupania. Rewelacyjnie smakuje również po obróbce termicznej, podaje się ją nawet najmłodszym. Jest o uniwersalne warzywo, za pomocą których można stworzyć pyszne dania wytrawne i na słodko. Wato dowiedzieć się, ile kalorii ma marchew, jakich dostarcza wartości odżywczych i dlaczego warto na stałe włączyć ją do swojego codziennego menu.
Czy wiesz, ile kalorii ma marchew?
Marchew jest bardzo smacznym i zdrowym warzywem, które dostarcza wielu witamin i minerałów, niewielkie ilości kalorii. Na każde sto gramów przypada zaledwie 41 kcal, dlatego można zajadać się nią bez martwienia o przytycie. Jest bardzo sycąca ze względu na sporą ilość błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości na długi czas. Trudno wobec tego zjeść spore ilości tego warzywa, a jedna średniej wielkości marchew ma 40 gramów, co przekłada się na znikome 16 kalorii. Trudno wyobrazić sobie, aby ktoś zjadł na raz pół kilograma, które dostarcza 205 kalorii.
Znaczenie ma nie tylko to, ile kalorii ma marchew – poznaj jej wartości odżywcze!
Marchewka jest warzywem niskokalorycznym, składa się głownie z wody, bo aż w 90%. Najwięcej jest w niej węglowodanów, ale zawiera także trochę białka i znikome ilości tłuszczu. Na stugramową porcję surowej marchwi przypada:
- Węglowodany 58gram
- Białko 93gram.
- Tłuszcze 24 gram.
W słodkim warzywie znajduje się wiele witamin i minerałów, antyoksydantów stojących na straży młodzieńczego wyglądu. Warto spożywać marchewkę, bo dzięki temu można dostarczyć organizmowi:
- Witaminę C,
- Tiaminę,
- Ryboflawinę,
- Niacynę,
- Kwas foliowy,
- Witaminę K,
- Witaminę E,
- Wapń,
- Magnez,
- Żelazo,
- Potas,
- Cynk,
- Sód,
- Molibden.
W marchewce jest bogactwo karotenoidów, czyli silnych przeciwutleniaczy w postaci luteiny, beta karotenu, likopenu, alfa karotenu, zeaksantyny i wielu innych związków. Dostarcza organizmowi flawonoidów, związków fenolowych, rozmaitych kwasów mających na niego korzystny wpływ.
Co z indeksem glikemicznym w marchwi?
Warto wiedzieć, że surowa marchewka ma inny indeks glikemicznym niż warzywo poddane obróbce termicznej, co ma szczególne znaczenie dla osób borykających się z zaburzoną gospodarką cukrowo-insulinową. W surowej marchwi IG wynosi zaledwie 30, ale gotowanie sprawia, że wartość na wzrasta nawet parokrotnie. Jeśli ktoś ma cukrzycę typu 2, to nie powinien spożywać tego warzywa po poddaniu go obróbce termicznej, bo IG wzrasta do aż 90.
Im wyższy poziom glikemiczny, tym organizm łatwiej i szybciej trawi dany pokarm, ale wiąże się to również z nagłym wzrostem poziomu glukozy we krwi. To z kolei przekłada się na pobudzenie łaknienia i sprzyja odkładaniu się energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli ktoś chce uniknąć gwałtownych skoków insuliny w krwiobiegu, to warto jeść surową marchew.
Sięgaj po marchew i ciesz się zdrowiem!
- Warto jeść marchew, bo ma korzystny wpływ na kondycję narządu wzroku i poprawia stan skóry. Wynika to ze sporej obecności roślinnego odpowiednika witaminy A, czyli beta karotenu.
- Zapobiega chorobom oczu,
- Zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób wieńcowych,
- Ma korzystny wpływ na wątrobę,
- Obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dlaczego warto regularnie jeść marchew?
Warto sięgać po marchew, bo ma korzystny wpływ na trawienie, przeciwdziała niestrawności i zaparciom. Zapobiega anemii ze względu na sporą zawartość żelaza, wyrównuje koloryt skóry i pobudza ją do zwiększonej produkcji włókien kolagenowych. Zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za szybsze starzenie się organizmu, więc spowalnia ten proces.
Czy warto jeść surową marchewkę?
Podsumowując, warto jeść marchew, bo jest smaczna i zdrowa. Dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, obfituje w błonnik pokarmowy zapewniający uczucie sytości na długi czas. Zawiera niewiele kalorii, więc sprzyja chudnięciu i zachowaniu smukłej sylwetki. Marchew można wykorzystać na wiele sposobów, daje ogromne możliwości kulinarne, pasuje niemalże do wszystkiego, na słodko i słono, surowo, w wersji gotowanej, smażonej i grillowanej.