Jak przestać się stresować i polepszyć tym samym jakość swojego życia?

Czy presja związana ze szkołą, pracą, lub obowiązkami życia codziennego daje ci się we znaki? Nie pozwól, aby stres wpływał na Twoje zdrowie i stabilność emocjonalną. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jak przestać się stresować i tym samym polepszyć jakość swojego życia.

1. Określ, co tak naprawdę wywołuje u Ciebie stres

Poświęć czas na rozpoznanie momentów lub sytuacji, które powodują u Ciebie pewien rodzaj dyskomfortu. Po rozpoznaniu tych sytuacji lub czynników stresogennych łatwiej będzie je ograniczyć, lub całkowicie uniknąć. Na przykład stresuje Cię parkowanie na zatłoczonej ulicy? Dlaczego by nie zaparkować na innej ulicy i przejść się kawałek? Kolejny przykład: czujesz, że kofeina wywołuje u Ciebie stres i nerwowość? Może pora poszukać alternatyw?

2. Bądź wdzięczny za dobre rzeczy w życiu

Pamiętaj, że pomimo wszystkich problemów i wydarzeń na świecie – które często są sztuczne „nadmuchiwane”, żyjemy w najlepszych czasach, jakie widziała ludzkość. Prawdopodobnie żyjesz wygodniej niż król kilka wieków temu, dlatego jeśli szukasz sposobu na to, jak przestać się stresować, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że wdzięczność za wszystkie dobre rzeczy w życiu ma ogromny wpływ na redukcję stresu i negatywnych emocji. Zostało to potwierdzone w badaniu z 2022 roku opublikowanym w Journal of Happiness Studies.

3. Ćwiczenia fizyczne – największa broń przeciwko stresowi

Choć może to zabrzmieć banalnie, ćwiczenia faktycznie pomagają zredukować stres. Hormony uwalniane podczas sportu skutecznie przeciwdziałają działaniu kortyzolu i pomagają utrzymać dobre samopoczucie długo po treningu. Nawet zwykły 15-minutowy spacer oczyszcza umysł – oczywiście pod warunkiem, że nie toczysz podczas niego mentalnych walk lub nie rozmyślasz na stresujący temat.

4. Jedz zdrowo

Trzymaj się z dala od fast foodów i wszystkiego, co dostarcza organizmowi niewiele składników odżywczych. Zabawną rzeczą związaną ze śmieciowym jedzeniem jest to, że mózg przyzwyczaja się do przyjemności, jaką wywołuje, więc jeśli jedzenie całej paczki chipsów przyniosło Ci ogromną radość, zaraz po tym będziesz tego żałował/ żałowała i spowoduje to stres. Następnie będziesz miał/ miała ochotę na więcej, aby zaspokoić swoje pragnienie. Brzmi to jak ten sam proces, który ma miejsce w przypadku narkotyków i pod wieloma względami tak jest.

5. Nie zapominaj o rodzinie i przyjaciołach

Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty/ zajęta, musisz znaleźć czas dla swoich bliskich. Te chwile pomogą Ci się odstresować, odwrócić uwagę od problemów i przypomnieć sobie, co tak naprawdę jest ważne w życiu. To jeden z najlepszych sposobów na „naładowanie baterii”. Nie musicie nawet wychodzić z domu, aby ta wskazówka zadziałała. Wystarczy obejrzeć razem film.

6. Pomyśl o rajskim miejscu/ scenerii w sytuacji stresującej

Jedną z technik, która jest odpowiedzią na to, jak przestać się stresować i której możesz stosować, gdziekolwiek jesteś, jest wyobrażenie sobie rajskiej i przyjemnej sytuacji, która przeżyłeś/ przeżyłaś, lub którą masz zamiar przeżyć. Wydaje się niewiarygodne, może pomóc w zmniejszeniu stresu, jednak potwierdzają to badania naukowe. Technika ta została przetestowana na pacjentach z różnymi patologiami. Na przykład u osób chorych na raka wykazała bardzo pozytywne efekty w rozluźnieniu umysłu, zmniejszeniu bólu, stresu i niepokoju. Wystarczy ćwiczyć przez 20 do 30 minut dziennie.

Jak ćwiczyć tę technikę?

  • Przyjmij wygodną pozycję, leżącą lub siedzącą.
  • Oddychaj przeponą.
  • Wyobraź sobie miejsce, które przynosi Ci spokój i które bardzo lubisz (plaża, las, wyspa). Jeśli chcesz, zamknij oczy.
  • Postrzegaj każdy bodziec zmysłowy, którego można doświadczyć w tej scenerii: zapach, widoki, dźwięki, emocje i tak dalej.