Ile kalorii ma kalafior, czyli zdrowe warzywa na talerzu

Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale kalafior to tak naprawdę odmiana kapusty warzywnej. Kapusta i kalafior? Wydaje się to wręcz irracjonalne, ale tak faktycznie jest. Trzeba wiedzieć, że kalafior to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Jej nazwa naukowa brzmi Brassica oleracea var. botrytis. Wiele osób jednak jest zaciekawionych tym, ile kalorii ma takie warzywo, które bardzo często znaleźć można na polskich stołach.

Ile kalorii ma kalafior?

Wiele osób ucieszy na pewno ten fakt, że kalafior to warzywo, jakie śmiało można zaliczyć do niskokalorycznych. Ugotowany kalafior ma jedynie 19 kcal w 100 g. Przyjmuje się, że jednak główka kalafiora to jakieś 60g, czyli jedynie 11 kcal. Prawda, że mało? Oczywiście, że tak.

To właśnie dlatego tym bardziej warto postarać się, aby to warzywo częściej gościło w trakcie posiłku. W szczególności, że ma się do czynienia z warzywem, gdzie można znaleźć ogrom wartości odżywczych. Mowa tutaj dokładnie o (w 100g kalafiora):

  • białko: 1,8 g,
  • tłuszcz: 0,1 g,
  • węglowodany: 3,7 g,
  • błonnik: 1,8 g.

Kalafior to warzywo, jakie doskonale sprawdza się w przypadku osób, które chcą schudnąć lub utrzymać niską wagę.

Ile kalorii ma kalafior – czyli co znajduje się w jego wnętrzu?

Kalafior zaliczyć można do grona tych warzyw, które nie tylko ma minimalną ilość kalorii po ugotowaniu. To także takie warzywo, które zawiera w sobie następujące makro i mikroelementy: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, miedź, mangan, cynk. Nie można także zapomnieć o tym, że w jego składzie znaleźć można szereg witamin, jakie są ważne dla organizmu człowieka. Mowa tu o witaminie A, E, C, B6. Na dodatek należy także wyróżnić tiaminę, ryboflawinę, niacynę, foliany. Jak więc widać ma się do czynienia z naprawdę zdrowym warzywem, jakie można podawać jako dodatek do obiadu lub jako jego składnik podstawowy. Kalafior stwarza ogromne możliwości. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, w jakiej formie jest podawany, aby mieć pewność, że niska ilość kalorii zostanie zachowana.

Dbałość o zdrowie

Z kalafiorem będzie można zadbać o własne zdrowie.

Pomoże w tym witamina C, jaka ma zbawienny wpływ na układ nerwowy człowieka. Dzięki temu, że kalafior sprzyja wchłanianiu żelaza, polecany jest w szczególności dla osób, które mają do czynienia z anemią. Warto wiedzieć, że zwiększona podać witaminy C zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jednak chyba zdecydowanie ważniejszy jest błonnik. Jego właściwości znane są już tak naprawdę od dawien dawna. Tym bardziej że błonnik może zmniejszać ryzyko nowotworów jelita grubego oraz zapobiegać zaparciom. Obecność błonnika jest szczególnie ważna w przypadku osób, które chcą być na diecie redukcyjnej.

Kalafior, który ma foliany, polecany jest w szczególności dla kobiet, które są w ciąży. Chodzi bowiem o to, że foliany zapobiegają wystąpieniu wad cewy nerwowej u noworodków. Warto więc zwiększyć ich ilość, aby mieć pewność, że dziecko rozwijające się w łonie matki, będzie miało zapewnioną odpowiednią ochronę.

Jem kalafiora

Jak warto jeść kalafiora? Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Najczęściej występuje on w formie gotowanej. Rozczłonkowane główki kalafiora wystarczy tylko wrzucić do wody i gotować z niewielkim dodatkiem soli. Czas gotowania uzależniony jest od tego, z jak twardym kalafiorem ma się do czynienia.

Najlepiej jednak, aby spożywać kalafiora w formie surowej, np. jako surówkę. Ciężko wyobrazić sobie osobę jedzącą twardą, nieugotowaną główkę kalafiora, ale tak faktycznie jest. Chodzi bowiem o to, że kalafior jest w stanie zapewnić wtedy największą ilość wartości odżywczych oraz innych elementów, jakie zostały wymienione powyżej.

Co więcej, jeżeli tylko ktoś ma taką możliwość, powinien hodować kalafiory we własnym ogródku. Ich wyhodowanie nie powinno stanowić dla nikogo żadnego problemu. Nie ma co ukrywać, że jednak co własne zbiory, to większa pewność co do tego, że ma się do czynienia ze zdrowymi warzywami, które dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki.