Indywidualista – Kim jest i jakie wartości są dla niego najważniejsze

Jeśli poznałaś osobę, o której inni mówią jako o indywidualiście, a ty kompletnie nie orientujesz się, co to właściwie może oznaczać dla waszej dopiero co nawiązanej znajomości, w tym artykule podpowiemy ci, czego mniej więcej możesz się spodziewać i jakie cechy są typowe dla osób, które są uważane za indywidualistów. 

Kim jest indywidualista? Jakie cechy są dla niego typowe? 

Zgodnie z główna zasadą filozofii politycznej i etyki, jaką jest indywidualizm, osoba, która uważa się za indywidualistę, na pierwszym miejscu swojego systemu wartości stawia istotę ludzką, czyli człowieka. Oznacza to, że dla indywidualisty nie są najważniejsze pieniądze, rzeczy czy to, jak bardzo zasobny jest twój portfel albo majątek. Najważniejsze jest dla niego to, jakim człowiekiem jesteś i co w związku z tym właśnie priorytetem, sobą reprezentujesz. 

Indywidualiści, niekiedy bywają myloni z osobami, które są kreatywne i twórcze lub poprzez swój sposób postępowania czy wygląd, odbierane jako oryginalne i nieprzeciętne. Nie jest to jednak to samo, ponieważ osoby te, prezentują raczej swoją postawą typ artysty, a nie kogoś, komu przyświecają idee związane z humanizmem.

Moralny kodeks postępowania indywidualisty i zasada wzajemności. 

Fakt, że indywidualista stawia na pierwszym miejscu listy najważniejszych dla niego rzeczy człowieka, oznacza również, że zasada ta, odnosi się także do jego samego. W praktyce wygląda to w ten sposób, że wyznawcy etyki indywidualizmu, pracują nad sobą, rozwijają się, wierzą w postęp i chcą być sami dla siebie wzorem lub też autorytetem. Porównują się nie do innych osób, ale do najbardziej humanitarnych i najlepiej sprawdzonych zasad oraz wartości, które stanowią dla nich swego rodzaju kodeks moralny, decydujący często o ich postępowaniu w życiu. 

Indywidualista rzadko kiedy jest egoistą, czyli osobą która myśli tylko o sobie i nie za bardzo interesuje ją dobro innych. Nawiązując znajomość z kimś, kto jest indywidualistą, możesz się spodziewać czegoś wręcz zupełnie odwrotnego. Egoizm indywidualistów oczywiście istnieje i również polega na trosce o swoje dobro, jednak z reguły nie zapominają oni o potrzebach innych osób, które są im przychylne i przyjaźnie wobec nich nastawione.  Może się spodziewać również tego, że indywidualista doceni twoje serdeczne gesty, miłe i kulturalne zachowanie, za które od razu odwdzięczy ci się tym samym.

W jaki sposób indywidualista traktuje innych ludzi? 

Możesz liczyć na to, że indywidualista będzie Cię dobrze traktował, zwracając uwagę na pozytywne aspekty Twojego charakteru i osobowości. Dzięki czemu w towarzystwie indywidualisty, można się poczuć naprawdę doceniona i zwrócić uwagę na sprawy, które do tej pory ci umykały. 

Takie jak dobro, sprawiedliwość, uczciwość, przyjaźń, mądrość, samoświadomość, odpowiedzialność, miłość i wiele innych pojęć, o których w codziennym życiu zapominamy. Indywidualista, nie pozostanie wobec ciebie jednak całkiem bezkrytyczny i możesz być pewna, że gdy tylko zauważy u ciebie jakąś wadę, która według niego jest negatywna i niegodna porządnego człowieka, na pewno ci o tym powie, popierając swoje słowa wiedzą i argumentami, które są często trudne do obalenia.

Aby sprostać zadaniu i utrzymać waszą znajomość w jak najlepszej kondycji, musisz się w nią zaangażować i nie bać się dowiedzieć czegoś  na temat wartości, które są dla twojego znajomego w życiu najważniejsze. Uzupełnienie wiedzy na ten temat, na pewno również wpłynie na znaczną poprawę twojego własnego samopoczucia, co zgodnie z zasadami indywidualizmu jest wartościowe i każdemu z nas potrzebne. Im większa wiedza, tym większa kontrola nad swoim życiem i konsekwencjami, jakie wynikają z naszego postępowania.

Miejsce indywidualizmu w kulturze europejskiej.

Indywidualizm ze względu na swoje podejście do jednostki ludzkiej i swego rodzaju kult człowieka, bliski jest religią oraz filozofią, które wywodzą się z Dalekiego Wschodu. W krajach takich jak Indie, Nepal, Pakistan czy Tybet, człowieka również otacza się najwyższą czcią, wyższą nawet od tej jaką w naszej kulturze, nadaje się Bogu. 

Nie należy jednak mylić, dalekowschodniego kultu jednostki z powstałym na europejskim gruncie, indywidualizmem, który odwołuje się do zasad jakie są nam dobrze znane i związane z przyjętym przez nas trybem życia. Jeśli zależy ci na tym, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat indywidualizmu, to warto abyś zaczęła od jego początków, które związane są z  filozofią starożytną i ideami wyznawanymi przez Sokratesa oraz Demokryta.