Domowe SPA, czyli co daje moczenie nóg w occie?

Wśród naturalnych preparatów wykorzystywanych w pielęgnacji rzadko wskazujemy ocet. Często stosujemy go natomiast do czyszczenia kuchni czy łazienki. Tymczasem to składnik od dekad wykorzystywany przez nasze babcie, a zastosowań ma naprawdę dużo. Jednym z nich jest moczenie stóp. Jakie właściwości ma ocet? Dlaczego warto rozważyć kąpiele stóp w roztworze?

Moczenie nóg w occie – dlaczego warto?

Wśród właściwości najczęściej wymienia się działanie bakteriobójcze. Mówiąc o occie, mamy na myśli rozcieńczony kwas octowy. Ten znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w branży farmaceutycznej czy spożywczej. W kosmetyce ceniony jest natomiast przez wzgląd na właściwości złuszczające, pielęgnujące, oczyszczające czy bakteriobójcze.

Moczenie nóg w occie – jak przygotować?

Aby przygotować roztwór, należy do gorącej (ale nie wrzącej) wody wlać szklankę octu. Stopy powinny być moczone ok. 15 minut. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, czynność tę należy powtarzać 3-4 razy w tygodniu.

Po kąpieli warto założyć na stopy przewiewne skarpetki wykonane w 100% z bawełny. Po każdym moczeniu stopy muszą zostać w pełni osuszone za pomocą miękkiego ręcznika. Rekomenduje się wybór jednego ręcznika, który będzie przeznaczony wyłącznie do stóp. Pozwoli to zachować higienę osobistą i uniemożliwi rozprzestrzenianie się potencjalnie niebezpiecznych bakterii.

Kąpiel octowa dla stóp – którym schorzeniom można zaradzić?

Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację stóp, rekomenduje się regularnie kąpiele. To recepta na suche i zrogowaciałe pięty. Płukanka octowa pozwala na zwalczenie nawracających infekcji grzybiczych. To remedium również na stopę sportowca (lub stopę atlety), popularne schorzenie, z którym zmagają się w szczególności biegacze. Dotyczy ono przestrzeni pomiędzy palcami u stóp, a w szczególności fragmentu skóry między czwartym a piątym palcem. Rozprzestrzenienie się choroby negatywnie wpływa na stan stóp, prowadząc do uporczywego pieczenia, wysypki czy nieprzyjemnego zapachu.

Poprzez regularne kąpiele można pozbyć się również otarć czy bolesnych odcisków. Problemem przestanie być także brodawka wirusowa. Kurzajka zostaje zmiękczona, a następnie usuwane są wirusy odpowiedzialne za jej powstanie na skórze. Z czasem powinna samoczynnie odpaść. Z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne i oczyszczające, ważnym czynnikiem jest również relaksacja stóp po ciężkim dniu. To rozwiązanie rekomendowane w szczególności osobom mającym pracę stojącą. Jeśli problemem jest natomiast przykry zapach, wówczas rozwiązaniem będą regularne kąpiele neutralizujące go. Nieprzyjemna woń to wynik obecności bakterii. Ocet je zwalcza, prowadząc do neutralizacji.

Ocet nie pomoże na każde schorzenie – kiedy niezbędny lekarz?

Przed zanurzeniem stóp w kąpieli, należy wziąć pod uwagę ważne czynniki. Te pozwolą na skuteczne poradzenie sobie z problemem suchych i zrogowaciałych pięt oraz zażegnanie schorzeń.

1. Rozcieńczenie octu. Przygotowując kąpiel dla stóp, należy zadbać o to, aby ocet został odpowiednio rozcieńczony. Uniwersalna receptura to 1-2 łyżki octu na litr wody. Większe stężenie mogłoby podrażnić skórę.

2. Reakcja skóry. W przypadku występowania na skórze wyprysków oraz zmian skórnych, przed przystąpieniem do moczenia należy koniecznie zasięgnąć porady specjalisty.

3. Poważne schorzenia. Moczenie stóp w kąpieli octowej nie jest dla każdego. Z pewnością nie jest to remedium na poważne choroby grzybiczne i infekcje skórne. To raczej wsparcie pielęgnacji. Z tego powodu w przypadku występowania infekcji, należy w pierwszej kolejności skorzystać z porad lekarza.

Pomimo że kąpiele octowe są uznawane za dobroczynne, nie rozwiążą wszystkich problemów. Woda z octem to roztwór, który rzeczywiście może pomóc w niektórych przypadkach. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Jeśli występują poważniejsze uszczerbki na zdrowiu, metody stosowane przez medycynę ludową mogą być nieskuteczne. Wówczas konsultacja medyczna będzie zdecydowanie niezbędna.