Woda z cytryną – czy należy ją pić każdego dnia?

Nie można zapominać o tym, jak ważne jest codzienne picie wody. To właśnie dzięki temu można zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy jednak dodać także to, że woda pomaga także zadbać o nawilżenie skóry, dzięki czemu ta prezentuje się zdecydowanie korzystniej. Wodę można pić na różne sposoby. Jedna z propozycji to woda z cytryną. To właśnie ten napój często polecany jest przez osoby, które na co dzień zajmują się zdrowym żywieniem. Dlaczego?

Woda z cytryną od samego rana

Rozmawiając z tymi specjalistami mówi się o tym, aby wodę z cytryną pić od samego rana, jeżeli tylko będzie taka możliwość. Owszem, można pozwolić sobie na popijanie jej także o innych porach dniach. Jednak od samego rana będzie w stanie przynieść oczekiwane efekty. Najlepiej wodę wypić ok. trzydzieści minut przed pierwszym posiłkiem. Chodzi bowiem o to, że woda z cytryną pobudza do działania, a do tego jest w stanie podkręcić metabolizm. To jeden z najmniej kalorycznych napoi, jakie można spożyć. Jedna szklanka to ok. 9 kcal, więc jest to naprawdę niewielka ilość.

Nie każdy lubi pić czystą wodę niegazowaną. Można ją jednak wzbogacić plasterkiem cytryny. Ciekawostką jest to, że jedna szklanka takiego cytrynowego napoju na bazie wody, pokrywa zapotrzebowanie w 25% na witaminę C w ciągu dnia. Jej obecność jest szczególnie ważna okresie zimowym. Warto o tym pamiętać, aby móc pozytywnie wpłynąć na samopoczucie.

Woda z cytryną i jej właściwości prozdrowotne

Aby móc przekonać wszystkich do picia wody z cytryną, warto wspomnieć także o właściwościach prozdrowotnych. Wśród nich można wymienić:

  • przeciwutleniacze – są one szczególnie ważne, ponieważ ich obecność chroni organizm przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników. To właśnie one sprawiają, że organizm bardziej narażony jest na nowotwór, choroby neurodegradacyjne i choroby układu krążenia. Woda z cytryną polecana jest w szczególności dla osób, które na co dzień mają problemy z insuliną.
  • kwas cytrynowy – jego zawartość sprawia, że w nerkach nie będą tworzyć się szkodliwe kamienie. Kwas cytrynowy ma tą zdolność, że chroni przed ich powstaniem, Nawet, jeżeli ktoś już ma do czynienia z kamieniami nerkowymi, może liczyć na to, że estry kwasu pomogą w ich rozpuszczeniu, dzięki czemu będzie można uniknąć zabiegu operacyjnego.
  • nawodnienie – w szczególności od samego rana. Woda z cytryną może być traktowana jako drogocenne elektrolity, które pomagają nawodnić organizm. Jest to szczególnie ważne o poranku, aby uzupełnić brak płynów po nocy.
  • wsparcie dla trawienia – tak sporządzony napój wspiera proces trawienia, dzięki czemu posiłek szybciej przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego. Cytryna ma tą właściwość, że wspiera także wydzielanie żółci z organizmu. To właśnie ona odpowiedzialna jest za szybsze trawienie wszystkich tłuszczy z posiłków.

Woda z cytryną – jak należy ją sporządzać?

Na szczęście nie jest to proces, który zajmuje ogromną ilość czasu. Można tego dokonać na dwa sposoby. Do szklanki/dzbanka z wodą można dodać plasterki cytryny. Ewentualnie można cytrynę wycisnąć dodając do wody sam sok. Ilość soku uzależniona jest tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Dozwolone są takie dodatki, jak miód, a nawet listki mięty, aby ten smak nieco wzbogacić.

Wodę z cytryną można spożywać na ciepło lub na zimno. Nie zostało udowodnione to, jakby ciepła woda miała negatywny wpływ na niwelowanie właściwości cytryny. Można więc spożywać wodę z cytryną na ciepło, co z pewnością ucieszy wiele osób, jakie w okresie zimowym szukają rozgrzania od samego rana.

Wsparcie dla organizmu

Udowodnione zostało naukowo, że woda z cytryną ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Jeżeli tylko ktoś zauważa u siebie problemy w tej kwestii, to jak najbardziej powinien pić większe ilości wody z cytryną. Napój ten polecany jest także dla osób, które chcą usunąć toksyny z swojego organizmu. Możliwe jest to dzięki temu, że woda z cytryną zwiększa moczopędność. Tak więc warto pić duże ilości wody z cytryną nie tylko od rana, ale także w ciągu dnia.